شنبه چهاردهم شهریورماه امسال، شروع یک هفته پر خبر و البته سرنوشت‌ساز برای مهندسان عضو سازمان نظام‌مهندسی بود. از تمدید مهلت ثبت‌نام برای انتخابات نظام‌مهندسی و تجمعات مهندسان له یا علیه ابلاغیه وزیر تا اعلام خبر رد صلاحیت برخی از اعضای فعلی هیئت‌مدیره و هیئت‌رئیسه سازمان نظام‌مهندسی.

حرکت پیش‌دستانه 

اگرچه شکایت شاکیان ابلاغیه وزیر تا پنج‌شنبه 19 شهریور راه به‌جایی نبرده، در عوض روز یکشنبه ۱۵ شهریورماه وزیر راه و شهرسازی مهلت ثبت‌نام انتخابات هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان را، به درخواست رئيس ديوان عدالت اداری، تا پایان وقت اداری ۱۸ شهریورماه تمدید کرد، اقدامی که می‌توان از آن به‌عنوان حرکت روبه‌جلو یا پیش‌دستانه وزارت راه و شهرسازی نام برد. ظاهراً با توجه به منتفی شدن کاندیداتوری افراد شاغل در شهرداری، شورای شهر و وزارت کشور، برای تعدادی از مهندسان که پیش‌ازاین امکان رقابت با کارکنان مراکز و مراجع صدور پروانه را برای خود متصور نبودند، فضای رقابتی بهتری ایجادشده و ازاین‌رو وزیر راه و شهرسازی نیز امکان ثبت‌نام برای این افراد را میسر کرده است. نکته مهمی که نباید ازنظر دور داشت این است که چرا رئيس ديوان عدالت اداری باید طی نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی تقاضا کند تا مهلت ثبت‌نام انتخابات هيئت‌مديره سازمان‌های نظام‌مهندسی تمدید شود؟ فهم این موضوع از آنجا میسر می‌شود که فرض کنیم وزارت راه و شهرسازی قضیه شکایت از ابلاغیه وزیر و احتمال ابطال آن را تمام‌شده تلقی کرده و مبنا را بر حذف افراد مشمول آن ابلاغیه گذاشته و پیشاپیش جا و فضا را برای جایگزینی و جانشینی افراد دیگر مهیا کرده است. از سوی دیگر باید توجه کرد که افرادی چون منوچهر شیبانی اصل و دو شخصیت حقوقدان دیگر در جلسه رسیدگی به شکایت از ابلاغیه وزیر از طرف وزارت راه و شهرسازی حضور داشتند و حضور چنین افرادی در جلسه دیوان عدالت اداری نشان از آن دارد که وزارتخانه مذکور بی‌گدار به آب نزده است تا خودش را یک‌طرفه در برابر کارکنان شهرداری و شورای شهر قرار دهد و بعد هم در دیوان عدالت اداری ابلاغیه‌اش ابطال شود. تدوین ابلاغیه وزیر و پیگیری اجرایی شدن آن، که به تسلط بر قوانین و مقررات  نیاز دارد به‌خوبی گویای این است که قبل از صدور ابلاغیه، تحقیقات کافی انجام‌شده و ازاین‌رو به نظر می‌رسد معترضان به ابلاغیه وزیر راه به‌جایی نخواهند برد.

رد صلاحیت شدگان

روز سه‌شنبه 17 شهریور شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی از اسامی اعضای هیئت‌مدیره و هیئت‌رئیسه رد صلاحیت شده استان تهران پر شد. اگرچه در این خصوص اسامی و اعداد مختلفی از رد صلاحیت‌ها منتشر شد اما پیگیری‌های پیام ساختمان نشان داد که 11 نفر از اعضای هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی استان تهران رد صلاحیت شده‌اند.

به کدامین گناه

می‌توان دلایل و مستنداتی که بر اساس آنها اعضای هیئت‌مدیره فعلی سازمان نظام‌مهندسی استان تهران رد صلاحیت شده‌اند را به چند نوع تقسیم کرد: تخلف در عملکرد هیئت‌مدیره که در جایی دیگر از سازمان هم شاغل بوده‌اند، مثل کسانی که هم در هیئت‌مدیره سازمان و هم در هیئت اجرایی سازمان فعالیت داشته‌اند. ظاهراً بیشتر تخلفات این دسته در بحث ارجاع نظارت کار بوده است. برخی دیگر هم همزمان که کارمند سازمان نظام‌مهندسی بوده و از آنجا حقوق می گرفته‌اند عضو هیئت‌مدیره تمام‌وقت شرکت‌های فنی و مهندسی هم بوده‌اند. تعدادی از آنان زمانی که در هیئت‌مدیره بوده‌اند کارهایی خارج از ظرفیت بین آنها تقسیم‌شده است. برخی دیگر هم زمان هم در شرکت حقوقی و هم به‌عنوان شخصی حقیقی نظارت کرده‌اند یا همزمان با احراز سمت‌هایی در هیئت‌مدیره در جاهای دیگر مشاغلی مهم و یا سمت‌هایی در شهرداری داشته‌اند ولی کار نظارت هم انجام داده‌اند.

اعتراضات

آخرین خبرهای دریافتی از اعضای هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی استان تهران حاکی است همه رد صلاحیت شدگان، به این موضوع اعتراض و درخواست بررسی مجدد کرده‌اند. این معترضان می‌گویند بسیاری از اشکالاتی که گرفته‌شده مربوط به قبل از زمان عضویت در هیئت‌مدیره سازمان است. پرونده‌های شورای انتظامی که برای رد صلاحیت مورد استناد قرارگرفته‌اند مربوط به سال 87 تا 90 است درصورتی‌که این افراد در سال 91 تائید صلاحیت شده‌اند. اگر ادعاهای اعضای رد صلاحیت شده درست باشد این سؤال مطرح می‌شود که چرا وزارتخانه به تخلفات افراد مربوط به سال‌های 90 و 91 و حتی قبل از آن در همان زمان رسیدگی نکرده است؟ رسیدگی به پرونده‌های تخلف چند سال قبل در نزدیکی انتخابات چه معنی دارد و وزارتخانه از این اقدام چه قصدی دارد؟.
رد صلاحیت شدگان همچنین می‌گویند به شکل معقول و منطقی وقتی فردی در سال 91 تائید صلاحیت می‌شود دلیلی ندارد پرونده‌های قبل از آن مبنای رد صلاحیت قرار گیرد؛ مگر اینکه بعد از تأیید صلاحیت تخلفی کرده باشد و یا پرونده‌های جدیدی مربوط به زمان قبل کشف‌شده باشد. از طرف دیگر نباید افراد را بدون ارسال پرونده به شورای انتظامی رد صلاحیت کنند و هر محکومیتی باید در شورای انتظامی باشد و اگر فردی در پرونده‌ای تبرئه می‌شود استناد مجدد به آن پرونده وجاهت قانونی ندارد.

فشار بر نفوذناپذیران

پیگیری‌های مکرر تا آخرین ساعاتی که نشریه پیام ساختمان آماده ارسال به چاپخانه می‌شد نشان داد ابلاغیه اخیر وزارت راه و شهرسازی در ممانعت از ورود کارکنان وزارت کشور، شهرداری‌ها و اعضای شورای شهر و روستا در انتخابات هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی همچنان بدون تغییر مانده است.
اگرچه برخی از اعضای سازمان نظام‌مهندسی بر این باورند که نظر نهایی دیوان عدالت اداری در روز شنبه 21 شهریور اعلام خواهد شد ولی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از اجرای ابلاغیه اخیر آخوندی در برگزاری انتخابات نظام‌مهندسی خبر داده و گفت: انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان برابر برنامه جدید در تاریخ ۱۶ مهرماه برگزار می‌شود.
حامد مظاهریان درباره آخرین وضعیت حقوقی ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی و احتمال تغییر و تحول در آن در دیوان عدالت اداری گفت: ابلاغیه و اقدام اخیر وزارت راه و شهرسازی در جهت مقابله با فساد و انحصار، کاملاً قانونی بوده و به قوت خود باقی است.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: بنابراین آنهایی که تلاش می‌کنند تا ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی را ملغی‌ و بي‌اثر کنند، این اتفاق نخواهد افتاد و انتخابات برابر برنامه جدید در تاریخ ۱۶ مهرماه برگزار می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه محدودیت اعمال‌شده برای رد صلاحیت‌ شده‌ها به قوت خود باقی است، افزود: این ابلاغیه از سوی دیوان عدالت رد نشده است؛ البته هر تصمیمی که مراجع قضایی در این خصوص بگیرند، وزارت راه و شهرسازی و مسئولان آن کاملاً مطیع خواهند بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص پیگيری قضایی شکات این پرونده و تصمیم‌گیری دیوان عدالت اداری درباره شکایت از نظریه اخیر آخوندی، گفت: این قاضی دیوان عدالت اداری است که باید تصمیم بگیرد و شکات نیز می‌توانند با طی مراحل قانونی، به این نظریه اعتراض کنند؛ اما در حال حاضر نظریه وزير راه و شهرسازي در ممنوعیت کاندیداتوری افراد مذکور در انتخابات، به قوت خود باقی است و افراد مشمول موارد مذکور در نظریه اخیر آخوندی نمی‌توانند وارد انتخابات هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان شوند.

وعده ما دو هفته دیگر!

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حالی این سخنان را مطرح کرده که رئیس کمیسیون عمران مجلس از پیگیری موضوع نظریه وزیر راه و شهرسازی در رابطه با منع حضور کارکنان دولت در انتخابات هیئت‌مدیره سازمان‌ نظام‌مهندسی پس از تعطیلات مجلس خبر داده است.
سید مهدی هاشمی اظهار کرد: دو هفته دیگر تعطیلات مجلس تمام می‌شود و نمایندگان پیگیر اقدام وزیر راه و شهرسازی در رابطه با منع کارکنان دولت برای حضور در انتخابات هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه به دلیل تعطیلات مجلس و سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه، مسئله مذکور تا 14 روز آینده - از زمان اعلام خبر - پیگیری می‌شود، تصریح کرد: نمایندگان مختلف مجلس تذکرات جدی به وزیر راه و شهرسازی داده‌اند اما بااین‌حال بازخورد مثبتی مشاهده نشده است.

منبع : پیام ساختمان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

IMAGE رونق مسکونی بیشتر از تجاری
یکشنبه, 22 شهریور 1394
سیدسجاد موسوی‌: بی شک برای شکل گیری رونق و در مقابل آن رکود باید عوامل مختلفی دست... ادامه مطلب ...
IMAGE مهندسان در انتظار تصمیم دیوان عدالت
یکشنبه, 22 شهریور 1394
شنبه چهاردهم شهریورماه امسال، شروع یک هفته پر خبر و البته سرنوشت‌ساز برای... ادامه مطلب ...
IMAGE واکنش تشکری به اظهارات شهر فروشي و قانون فروشي محسن هاشمی
چهارشنبه, 18 شهریور 1394
تشکري هاشمي در خصوص اظهارات اخير محسن هاشمي رفسنجاني مبني بر عملکرد مديريت شهري... ادامه مطلب ...
IMAGE درخواست از وزیر کشور برای منع حضور کارکنان مراجع صدور پروانه ساختمان
چهارشنبه, 18 شهریور 1394
پیرو اطلاعیه اخیر مبنی بر لغو حضور همزمان کارکنان مراجع صدور پروانه در ارکان... ادامه مطلب ...
IMAGE ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی سختگیرانه است
یکشنبه, 15 شهریور 1394
در حالی که کمتر از یک ماه دیگر هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان؛... ادامه مطلب ...
IMAGE رد صلاحیت شده‌ها سه روز فرصت دارند
یکشنبه, 15 شهریور 1394
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از وضعیت رعایت اخلاق حرفه‌ای در... ادامه مطلب ...
IMAGE ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی مبنای قانونی دارد
یکشنبه, 15 شهریور 1394
وزیر راه و شهرسازی در حاشیه سفر یک روزه خود به استان البرز در پاسخ به این سئوال که:... ادامه مطلب ...
IMAGE ارجاع کار نظارت ؛ آری یا نه‌؟‌!
چهارشنبه, 11 شهریور 1394
تا حدود دو سال پیش انتخاب ناظر از طرف مالک صورت می گرفت و به صورت مستقیم پول حق... ادامه مطلب ...
IMAGE خلاءهای نظام مهندسی را می‌پذیریم
سه شنبه, 10 شهریور 1394
رئیس سازمان نظام مهندسی تهران در گفتگو با پیام ساختمان؛  رئیس سازمان نظام مهندسی... ادامه مطلب ...
IMAGE بخش خصوصی با شعار تقویت نمی شود
سه شنبه, 10 شهریور 1394
نایب رییس انجمن صنفی پیمانکاری، ساختمانی وتاسیساتی تجهیزاتی استان تهران پرداخت... ادامه مطلب ...
IMAGE رابطه نظام مهندسی با دولت نامشخص است
سه شنبه, 10 شهریور 1394
نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران حل مشکلات و چالش های سازمان... ادامه مطلب ...