نایب رییس انجمن صنفی پیمانکاری، ساختمانی وتاسیساتی تجهیزاتی استان تهران

پرداخت مطالبات پیمانکاران عمرانی کشور پس از ماه ها و سال ها بحث و جدل بالاخره تایید شد. اما اینکه آیا مطالبات به چه میزان پرداخت شد و یا چه تاثیری در ادامه کار پیمانکاران برای اجرای پروژه های عمرانی جدید گذاشته است، موضوعی است که در گفتگوی پیام ساختمان با بیژن خطیبی، نایب رییس انجمن صنفی پیمانکاری، ساختمانی وتاسیساتی تجهیزاتی استان تهران بررسی شد.

 بیژن خطیبی در این باره گفت: پیمانکاران و مشاوران کشور همواره از قشر مظلوم جامعه هستند حتی در شرایطی که دولت نقدینگی لازم را نیز در اختیار نداشته و با کاهش اندک اعتبارات عمرانی و کسری بودجه مواجه بوده، هم تلاش کردند تا در هر دولتی و با هر گرایشی به اقتصاد کشور کمک کنند. راز ماندگاری آن نیز نحوه کار آنهاست، اما مسئولان باید متوجه این موضوع باشند که این قشر در صورت نبود نقدینگی تا حدودی امکان کمک به دولت را دارند.

  نایب رییس انجمن صنفی پیمانکاری، ساختمانی وتاسیساتی تجهیزاتی استان تهران افزود: انتظار جامعه پیمانکاری و مهندسی کشور ما این است که در شرایطی که نقدینگی موجود نیست و باید در مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم، همان گونه که وظیفه این قشر است تا به دولت کمک کند، خواستار احترام متقابل نیز هستند.

 وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی با تمام توان سعی در تعامل با دولت‌ها فارغ از همه مسائل داشته و دارد، ادامه داد: از دولت می خواهیم زمانی که نقدینگی به کشور باز می گردد، این قشر فراموش نشوند، نه آنکه وقتی نقدینگی موجود است و سرمایه گذاران خارجی نیز حضور دارند توان پیمانکاران ایرانی نادیده گرفته شود، در حالی که باید همواره در دوره بهبود شرایط اقتصادی، توان پیمانکاران و مشاوران را افزایش دهند، تا در شرایط احتمال عدم نقدینگی مجددا امکان استفاده از کمک این قشر برای دولت وجود داشته باشد.

  خطیبی افزود: امیدواریم شرایط بعد از توافق وضعیت اقتصادی کشور بهتر شود، بسیاری از پیمانکاران یا مشاوران ما یا ورشکسته شدند، یا کار را تعطیل کردند و بسیاری نیز با یک حداقل امکاناتی مهاجرت به سایر کشورها را ترجیح دادند حال آنکه در کشور منزلت اجتماعی بالاتری داشتند.

 وی در ادامه گفت: باید تلاش کنیم با حمایت از این قشر هر چقدر پیمانکاران و مشاوران را قوی تر کنیم می توانیم مطمئن باشیم که کار بیشتری ایجاد کردیم شکوفایی صنعت احداث فقط به نفع ما نیست بلکه مشکل همه افراد فعال در عرصه احداث است. هرچه شرکت های پیمانکار یا مشاوره ای کار قوی تری داشته باشند، قطعا باید پرسنل بیشتری در اختیار بگیرند، بنابراین رشد پیمانکاری شکوفایی برای مملکت است.

  نایب رییس انجمن صنفی پیمانکاری، ساختمانی وتاسیساتی تجهیزاتی استان تهران در خصوص سرانجام پرداخت مطالبلات پیمانکاران از طریق ابزارهای مالی پیشنهادی خود اظهار داشت: طبیعتا پرداخت مطالبات پیمانکاران با این تعداد پیمانکار در سراسر کشور دشوار است، بنابراین دولت تلاش کرد تا از طریق ابزارهایی همچون فروش اوراق مشارکت برای تزریق مالی به پروژه ها و پرداخت بدهی پیمانکاران عمرانی بخشی از دیون را پرداخت کند.

 خطیبی افزود: با این حال بسیاری از کسانی که اوراق مشارکت دریافت کردند سررسید آن 5 ساله است و اجازه فروش آن را ندارند، تنها می توانند سود آن را دریافت کنند، اما ادعا نداریم که کمکی به ما نشده ولی ما مشکل حال حاضر را داریم ، می توان گفت 30 درصد از مشکلات حل شده و توان دولت همین قدر بوده است. اما امیدواریم با آزاد شدن منابع مالی کشور، مشکلات پیمانکاران حل شود.

  وی با تاکید بر آنکه مطابق با آمارها صنعت ساختمان پتانسیل بالاترین نرخ اشتغالزایی در کشور را داردف بنابراین همت دولت را می طلبد تا با بازگشنت نقدینگی به کشور گره مشکلات پیمانکاران نیز باز شود.

  نایب رییس انجمن صنفی پیمانکاری، ساختمانی وتاسیساتی تجهیزاتی استان تهران در خصوص ظرفیت های موجود برای ادامه فعالیت پیمانکاران در پروژه های عمرانی آینده گفت: ظرفیت های موجود عمرانی کشور بسیار بالاست و بر اساس منابع موجود است که دولت می تواند پروژه های جدید را معرفی کند. فرصت های موجود در کشور ما به قدری زیاد است که اگر با ظرفیت صد در صدی نیز حرکت کنیم بازهم پروژه های جدیدی به وجود می آید.

 به گفته خطیبی نبود نقدینگی و اعتبار، یکی از مهمترین علل کندی فعالیت های عمرانی کشور است، بنابراین، با توجه به بررسی ها ارتباطات ما با پیمانکاران به عقیده من کمتر از 30 درصد از ظرفیت پیمانکاران استفاده می شود، چراکه بسیاری از پیمانکاران فعالیت را تعطیل کرده اند و حتی برای جلوگیری از تعطیلی پروژه ای را پذیرفته اند اما در نیمه های راه با پیشرفت 30 درصدی پروژه، به دلیلی نبود نقدینگی دچار ورشکستکی می شوند.

  او در خصوص وضعیت راهکارهای نوین اجرای پروژه‌های شهری که با رویکرد مشارکت عمومی، خصوصی"ppp" پیش تر از سوی دولت جدید به عنوان ساختارهای مدرن پیمانکاری اعلام شده بود، توضیح داد: اگرچه همه تلاش دارند مشارکت بخش خصوصی را بیشتر کنند اما باید دید نقدینگی بخش خصوصی از کجا می آید، بخش خصوصی که خود مولد پول نیست بلکه به واسطه فروش خدمات و محصولات خود است که صاحب نقدینگی می شوند.

 نایب رییس انجمن صنفی پیمانکاری، ساختمانی وتاسیساتی تجهیزاتی استان تهران تاکید کرد: بنابراین تا زمانی که اوضاع دولت در زمینه چرخه نقدینگی بهبود نیابد، استفاده از توان بخش خصوصی تا یک حدی امکانپذیر است و نه بیشتر، این وضعیت در مقایسه ساخت و سازهای گذشته و شرایط فعلی کاملا مشهود است. بنابراین با وجود اعتبارات است که می توانیم شاهد فعالیت و رقابت اقتصادی بخش خصوصی باشیم، در غیر این صورت این بخش با شعار «تقویت بخش خصوصی» تقویت نخواهد شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

IMAGE رونق مسکونی بیشتر از تجاری
یکشنبه, 22 شهریور 1394
سیدسجاد موسوی‌: بی شک برای شکل گیری رونق و در مقابل آن رکود باید عوامل مختلفی دست... ادامه مطلب ...
IMAGE مهندسان در انتظار تصمیم دیوان عدالت
یکشنبه, 22 شهریور 1394
شنبه چهاردهم شهریورماه امسال، شروع یک هفته پر خبر و البته سرنوشت‌ساز برای... ادامه مطلب ...
IMAGE واکنش تشکری به اظهارات شهر فروشي و قانون فروشي محسن هاشمی
چهارشنبه, 18 شهریور 1394
تشکري هاشمي در خصوص اظهارات اخير محسن هاشمي رفسنجاني مبني بر عملکرد مديريت شهري... ادامه مطلب ...
IMAGE درخواست از وزیر کشور برای منع حضور کارکنان مراجع صدور پروانه ساختمان
چهارشنبه, 18 شهریور 1394
پیرو اطلاعیه اخیر مبنی بر لغو حضور همزمان کارکنان مراجع صدور پروانه در ارکان... ادامه مطلب ...
IMAGE ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی سختگیرانه است
یکشنبه, 15 شهریور 1394
در حالی که کمتر از یک ماه دیگر هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان؛... ادامه مطلب ...
IMAGE رد صلاحیت شده‌ها سه روز فرصت دارند
یکشنبه, 15 شهریور 1394
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از وضعیت رعایت اخلاق حرفه‌ای در... ادامه مطلب ...
IMAGE ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی مبنای قانونی دارد
یکشنبه, 15 شهریور 1394
وزیر راه و شهرسازی در حاشیه سفر یک روزه خود به استان البرز در پاسخ به این سئوال که:... ادامه مطلب ...
IMAGE ارجاع کار نظارت ؛ آری یا نه‌؟‌!
چهارشنبه, 11 شهریور 1394
تا حدود دو سال پیش انتخاب ناظر از طرف مالک صورت می گرفت و به صورت مستقیم پول حق... ادامه مطلب ...
IMAGE خلاءهای نظام مهندسی را می‌پذیریم
سه شنبه, 10 شهریور 1394
رئیس سازمان نظام مهندسی تهران در گفتگو با پیام ساختمان؛  رئیس سازمان نظام مهندسی... ادامه مطلب ...
IMAGE بخش خصوصی با شعار تقویت نمی شود
سه شنبه, 10 شهریور 1394
نایب رییس انجمن صنفی پیمانکاری، ساختمانی وتاسیساتی تجهیزاتی استان تهران پرداخت... ادامه مطلب ...
IMAGE رابطه نظام مهندسی با دولت نامشخص است
سه شنبه, 10 شهریور 1394
نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران حل مشکلات و چالش های سازمان... ادامه مطلب ...